Województwo Lubuskie powstało w wyniku reorganizacji administracyjnej państwa w 1999 roku z powiatów województw gorzowskiego, leszczyńskiego i zielonogórskiego. Region został terenem działania Lubuskiego Zrzeszenia LZS, które swoją siedzibę miało w Zielonej Górze, a obecnie ma w Gorzowie Wlkp. Historia powstawania pierwszych klubów sportowych działających na terenie wiejskim sięga 1947 r. Organizacja posiada własny sztandar ufundowany przez Komitet Organizacyjny pod patronatem posła Józefa Zycha.
Dane statystyczne
Obecnie do Lubuskiego Zrzeszenia przynależy ponad 8300 osób (zrzeszonych w 362 jednostkach organizacyjnych, w tym ponad 300 to kluby, UKS i ULKS), ponad połowa nie przekroczyło 18 roku życia. Zrzeszenie organizuje co roku ok. 4,5 tysiące imprez sportowych i turystycznych, w których uczestniczyło ponad 245 tysięcy osób.
Do wiodących dyscyplin sportu w lubuskiej organizacji należą: piłka nożna, lekkoatletyka, kolarstwo, zapasy, saneczkarstwo.
Najlepsze kluby:
Najbardziej znani zawodnicy startujący w barwach LZS lub jego wychowankowie:
Paweł Czapiewski – lekkoatleta, biegał głównie 800 m, ale też 1500, sześciokrotny mistrz Polski, jego największe osiągnięcia to brązowy medal na MŚ i halowe mistrzostwo Europy. Olimpijczyk z Pekinu.
Zbigniew Spruch – kolarz, wychowanek LKS Trasa Zielona Góra, od 1992 r. zawodowiec. Wygrał Tour de Pologne w 1995 r., olimpijczyk z Atlanty i Sydney, wicemistrz świata w 2000 r.
Lech Piasecki – jeden z najlepszych polskich kolarzy lat 80-tych XX w. Startował na szosie i Torze. Reprezentował Orlęta Gorzów Wlkp., w 1985 roku przeszedł na zawodowstwo. Mistrz świata amatorów i torowy mistrz świata zawodowców, wygrał Wyścig Pokoju, pięć etapów Giro d’Italia. W 1985 roku wygrał plebiscyt „PS” na najlepszego sportowca Polski.
Zenon Jaskuła – jeden z najlepszych polskich kolarzy. Reprezentował Orlęta Gorzów Wlkp., w 1990 roku przeszedł na zawodowstwo. Startował także siedmiokrotnie w Giro d’Italia, dwukrotnie w Vuelta a España, zdobył wicemistrzostwo olimpijskie (Seul – 1988) i wicemistrzostwo świata (1989) w drużynowym wyścigu szosowym na 100 km. Ponadto reprezentował Polskę dwukrotnie w indywidualnym wyścigu szosowym mistrzostw świata oraz dwukrotnie w wyścigu drużynowym na 100 km. Zajął trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej Tour de France (1993).
Iwona Matkowska – zapasy MLKS Agros Żary, obecnie zawodniczka Grunwaldu Poznań. Brązowa medalistka MŚ, w mistrzostwach Europy zdobyła jeden złoty, jeden srebrny i 3 brązowe medale. Na MŚ w 2014 roku kategorii 48 kg sięgnęła po tytuł wicemistrzyni świata. Na IO w Londynie była 7.
Monika Michalik – zapasy Orlęta Trzciel, obecnie Grunwald Poznań. 9-krotna mistrzyni Polski, 2 brązowe medale na MŚ, 3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe medale ME. Olimpijka z Pekinu i Londynu. Brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro w kat. 63 kg.
Karolina Tymińska – lekkoatletka specjalizująca się w wielobojach. Uczestniczka igrzysk olimpijskich – w 2008 roku zajęła siódme miejsce, w 2012 nie ukończyła konkurencji. Dwa razy startowała w mistrzostwach świata oraz mistrzostwach Europy. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski seniorów. Startowała w barwach ZLKL Zielona Góra. Obecnie SKLA Sopot.
Adres:
ul. Wyszyńskiego 38,
66-400 Gorzów Wlkp.
Jan Graliński
tel. 607 981 347
e-mail: jan.gralinski@gmail.com
Zdzisław Butrym
tel. 607 981 361
e-mail: zibu@op.p