Hi­sto­ria Lu­bu­skie­go Zrze­sze­nia LZS

Wo­je­wódz­two Lu­bu­skie po­wsta­ło w wy­ni­ku re­or­ga­ni­za­cji ad­mi­ni­stra­cyj­nej pań­stwa w 1999 roku z po­wia­tów wo­je­wództw go­rzow­skie­go, lesz­czyń­skie­go i zie­lo­no­gór­skie­go. Re­gion zo­stał te­re­nem dzia­ła­nia Lu­bu­skie­go Zrze­sze­nia LZS, któ­re swo­ją sie­dzi­bę mia­ło w Zie­lo­nej Gó­rze, a obec­nie ma w Go­rzo­wie Wlkp. Hi­sto­ria po­wsta­wa­nia pierw­szych klu­bów spor­to­wych dzia­ła­ją­cych na te­re­nie wiej­skim się­ga 1947 r. Or­ga­ni­za­cja po­sia­da wła­sny sztan­dar ufun­do­wa­ny przez Ko­mi­tet Or­ga­ni­za­cyj­ny pod pa­tro­na­tem po­sła Jó­ze­fa Zy­cha.

Dane statystyczne
Obecnie do Lubuskiego Zrzeszenia przynależy ponad 8300 osób (zrzeszonych w 362 jednostkach organizacyjnych, w tym  ponad 300 to kluby, UKS i ULKS), ponad połowa nie przekroczyło 18 roku życia. Zrzeszenie organizuje co roku ok. 4,5 tysiące imprez sportowych i turystycznych, w których uczestniczyło ponad 245 tysięcy osób.
Do wiodących dyscyplin sportu w lubuskiej organizacji należą: piłka nożna, lekkoatletyka, kolarstwo, zapasy, saneczkarstwo.

Najlepsze kluby:

  • UKS Nowiny Wielkie
  • MLKS Agros Żary
  • ZLKL Zielona Góra
  • LKS Trasa Zielona Góra
  • ULKS Uczniak Szprotawa
  • LKS Lubusz Słubice
  • LLKS Osowa Sień
  • BKS Gorzów Wlkp.
  • MGLKS Orlęta Trzciel
  • LKS POM Strzelce Krajeńskie

Najbardziej znani zawodnicy startujący w barwach LZS lub jego wychowankowie:
Paweł Czapiewski – lekkoatleta, biegał głównie 800 m, ale też 1500, sześciokrotny mistrz Polski, jego największe osiągnięcia to brązowy medal na MŚ i halowe mistrzostwo Europy. Olimpijczyk z Pekinu.

Zbigniew Spruch – kolarz, wychowanek LKS Trasa Zielona Góra, od 1992 r. zawodowiec. Wygrał Tour de Pologne w 1995 r., olimpijczyk z Atlanty i Sydney, wicemistrz świata w 2000 r.

Lech Piasecki – jeden z najlepszych polskich kolarzy lat 80-tych XX w. Startował na szosie i Torze. Reprezentował Orlęta Gorzów Wlkp., w 1985 roku przeszedł na zawodowstwo. Mistrz świata amatorów i torowy mistrz świata zawodowców, wygrał Wyścig Pokoju, pięć etapów Giro d’Italia. W 1985 roku wygrał plebiscyt „PS” na najlepszego sportowca Polski.

Ze­non Ja­sku­ła – je­den z naj­lep­szych pol­skich ko­la­rzy. Re­pre­zen­to­wał Or­lę­ta Go­rzów Wlkp., w 1990 roku prze­szedł na za­wo­dow­stwo. Star­to­wał tak­że sied­mio­krot­nie w Giro d’I­ta­lia, dwu­krot­nie w Vu­el­ta a Espa­ña, zdo­był wi­ce­mi­strzo­stwo olim­pij­skie (Seul – 1988) i wi­ce­mi­strzo­stwo świa­ta (1989) w dru­ży­no­wym wy­ści­gu szo­so­wym na 100 km. Po­nad­to re­pre­zen­to­wał Pol­skę dwu­krot­nie w in­dy­wi­du­al­nym wy­ści­gu szo­so­wym mi­strzostw świa­ta oraz dwu­krot­nie w wy­ści­gu dru­ży­no­wym na 100 km. Za­jął trze­cie miej­sce w kla­sy­fi­ka­cji koń­co­wej Tour de Fran­ce (1993).

Iwona Matkowska – zapasy MLKS Agros Żary, obecnie zawodniczka Grunwaldu Poznań. Brązowa medalistka MŚ, w mistrzostwach Europy zdobyła jeden złoty, jeden srebrny i 3 brązowe medale. Na MŚ w 2014 roku kategorii 48 kg sięgnęła po tytuł wicemistrzyni świata. Na IO w Londynie była 7.

Monika Michalik – zapasy Orlęta Trzciel, obecnie Grunwald Poznań. 9-krotna mistrzyni Polski, 2 brązowe medale na MŚ, 3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe medale ME. Olimpijka z Pekinu i Londynu. Brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro w kat. 63 kg.

Ka­ro­li­na Ty­miń­ska – lek­ko­atlet­ka spe­cja­li­zu­ją­ca się w wie­lo­bo­jach. Uczest­nicz­ka igrzysk olim­pij­skich – w 2008 roku za­ję­ła siód­me miej­sce, w 2012 nie ukoń­czy­ła kon­ku­ren­cji. Dwa razy star­to­wa­ła w mi­strzo­stwach świa­ta oraz mi­strzo­stwach Eu­ro­py. Wie­lo­krot­na me­da­list­ka mi­strzostw Pol­ski se­nio­rów. Star­to­wa­ła w bar­wach ZLKL Zie­lo­na Gó­ra. Obec­nie SKLA So­pot.